Košík 0
15.03. 2021

Hygiena a ošetřování klientů s inkontinencí

Hygiena a ošetřování klientů s inkontinencí

Při ošetřování a hygieně klientů s inkontinencí je vhodné dodržování určitých zásad, které pomáhají tuto důležitou proceduru zkvalitnit a klientu zjednodušit.

Obecné zásady při hygieně a ošetřování jsou následující:

K porušení pokožky –  dochází působením chemických a fyzikálních jevů:

Postup:

Hygienu lze provádět několika způsoby:

Výběr způsobů hygieny je na Vás, na co byste si měli dát pozor:

Použití vody:

Použití čistící pěny:

Zdá se, že použití pěny je výhodnější. Pěna je skvělá jako doplněk, ale neměla by vodu plně nahradit!

Po omytí a vysušení pokožky je důležité pokožku ošetřit.

Regeneraci pokožky u seniorů zpomaluje snížená funkce mazových a potních žláz. Nedostatek tukové složky vede k narušení svrchní vrstvy kůže, tím se zvyšuje odpařování vody. Tento proces dehydratuje pokožku. Pokožka může být suchá, tenká, odlupující se. Snáze dochází k jejímu poškození nebo může klienta obtěžovat svěděním (hýždě, dolní končetiny) https://www.abena.cz/regeneracni-mast-150ml.htm.

Pokožka se zvláčňuje a hydratuje dobře roztíratelnými krémy https://www.abena.cz/olej-ve-spreji-k-cisteni-a-osetreni-.htm nebo tělovými mléky https://www.abena.cz/telove-mleko-bez-parfemu-500ml.htm, které obsahují mastnější složky. Přípravky by měly obsahovat parfemaci jen v minimální míře.

Pozor na používání různých mastí a past se zinkem. Je důležité nejen množství zinku, ale také jestli se jedná o pastu nebo krém (pasty více kryjí, ale nehydratují pokožku). Zinek je výborný pomocník při opruzeninách, ale pokud budete používat pouze jeden druh přípravku může se pokožka vysušovat.                                                               

Ochranné masti a pasty se zinkem https://www.abena.cz/zinkova-mast-6660.htm by měly přijít na řadu v případě:

Pokud máte potřebu ochranný krém se zinkem používat, použijte ho až po následném promazání pokožky, nejen, že při omývání půjde pokožka lépe očistit, ale nebudou se tvořit zbytečné nánosy ochranného krému.

Důležité je ochranné krémy používat v minimální vrstvě, při silnějším nánosu pokožka nedýchá.

Neutírejte zbytky krémů a mastí do pomůcek, totéž platí u čistící pěny, která obsahuje přírodní oleje. Pomůcka je pak vlhká, nesaje a je nepohodlná pro klienta.